Pan Marcin (nazwisko znane red.) chce wiedzieć, jak powinno wyglądać ich głosowanie nad uchwałami w przypadku kiedy ich mieszkanie stanowi małżeńską wspólnotę majątkową? Dodaje w liście, że administrator ich wspólnoty mieszkaniowej wymaga od niego i innych małżeństw w bloku, pełnomocnictw sporządzonych u notariusza.
Wokół tego zagadnienia nagromadziło się wiele nieporozumień. Rzeczywiście, niektórzy administratorzy oraz zarządy wspólnot, odmawiają prawa do głosowania tylko jednemu z małżonków, jeśli ten nie posiada pełnomocnictwa drugiego.
Otóż, jeśli mieszkanie jest przedmiotem małżeńskiej wspólnoty majątkowej, to podczas nieobecności jednego z małżonków drugi bez przeszkód może głosować w jego imieniu, albowiem łączny ich udział procentowy jest taki sam. Jeżeli jednak głosowanie będzie odbywało się zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos, to wówczas takiemu małżeństwu przysługuje jeden głos, a to, dlatego, że obydwoje są właścicielami jednego mieszkania. Mówi o tym dokładnie art. 23. ust. 2 ustawy o własności lokali - Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Jeśli jednak wcześniej małżonkowie dokonali rozdzielności majątkowej, to wówczas każda z osób głosuje odrębnie zgodnie z przysługującym mu udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej. W takim przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa postanowiła głosować zgodnie z zasadą, że każdemu właścicielowi przypada jeden głos art. 23. ust 2 uwl. to wówczas jeden głos przysługiwać powinien każdemu z małżonków.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż jeśli małżonkowie głosować będą w tej samej sprawie, ale odmiennie, to głosy takie się znoszą, co w praktyce oznacza, że przy liczeniu głosów pod taką uchwałą, nie bierze się ich pod uwagę. W razie nieobecności na zebraniu lub poza zebraniem, kiedy podejmowane są uchwały, w ich imieniu głosować mogą również ustanowieni przez nich pełnomocnicy. Może to być, członek rodziny, znajomy bliższy lub dalszy albo sąsiad. A więc osoba, której ufamy i mamy pewność, iż będzie ona godnie reprezentować nas przed wspólnotą mieszkaniową. Nie jest tu również wymagana forma pełnomocnictwa notarialnego, jak chcą tego niektórzy administratorzy, lecz zwykłe pełnomocnictwo sporządzone na kartce papieru, i niekoniecznie w obecności członka zarządu, czy administratora. Z jakiś powodów z tych prostych zasad zastępstwa na zebraniach, nie chce niestety korzystać spora grupa właścicieli. Skutek jest taki, że pozostali właściciele nieruchomości, którzy oddali swój głos, nie są wstanie podjąć żadnych wiążących decyzji dotyczących przyszłości ich wspólnego majątku.
Z tego miejsca apeluję, więc do tych właścicieli mieszkań, którzy nie chodzą na zebrania, aby we własnym interesie przynajmniej raz do roku zechcieli sami lub poprzez swojego pełnomocnika, uczestniczyć w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących przecież ich budynku. Można zapytać, a jak głosować, jeśli jeden z współmałżonków zmarł? Najkrócej odpowiedzieć można tak. Do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego, ewentualny głos oddany pod uchwałą przez drugiego małżonka jest nieważny. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym odcinku.
Pamiętajcie, los waszego budynku, leży w waszych rękach!
Zbigniew Michurski / 30minut
Zapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejCzy zastanawiałeś się kiedyś, jak uczynić proces instalacji kabli szybszym, bardziej efektywnym i przyjemniejszym? W tym artykule odkryjemy fascynujący świat uchwytów kablowych szybkiego montażu - innowacyjnych akcesoriów, które zmieniają sposób, w jaki podchodzimy do organizacji kabli elektrycznych w naszych domach i przedsiębiorstwach.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcej