Wielu Czytelników żali się w listach, że administrator gminnych lokali odmawia wykonania jakichkolwiek prac w ich lokalach. Z tego też powodu – jak twierdzą - stan techniczny ich mieszkań jest bardzo zły. Uważają oni, iż za czynsze, jakie regularnie płacą gminie, należy im się przynajmniej jeden remont. Niektórzy z nich utraciwszy nadzieję na pomoc, postanowili część prac wykonać samemu. Jednak ich zdaniem, to wynajmujący jako właściciel lokalu powinien inwestować w swoją własność.
Otóż, prawa oraz obowiązki wynajmujących i najemców precyzyjnie określa Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Z przepisów tych możemy dowiedzieć się, że najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym oraz dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
Zgodnie z cytowaną ustawą, każdego najemcę lokalu obciąża również naprawa i konserwacja takich elementów mieszkania jak: podłogi, posadzki, wykładziny podłogowe oraz ścienne okładziny ceramiczne, okna i drzwi, kuchnia i grzejniki wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), wanny, brodzi, misy klozetowe, zlewozmywaki i umywalki wraz z syfonami, baterie i zawory oraz inne urządzenia sanitarne, w które lokal taki jest wyposażony, łącznie z ich wymianą. To samo dotyczy również osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów, oraz przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności, a także innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien na koszt własny.
Wśród najemców nie jest rozpowszechniona wiedza o tym, że wszelkie ulepszenia, jakich dokonują w lokalu, w którym mieszkają mogą odbywać się tylko za zgodą wynajmującego i zawsze na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu. Jeśli jednak dokonano już zmian bez wcześniejszej zgody, to trzeba się niestety liczyć z tym, że wynajmujący (np. gmina) może żądać usunięcia z lokalu wszelkich ulepszeń i przywrócenia stanu poprzedniego.
Niewielu najemców lokali gminnych wie również, że po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu, najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy. Z obowiązujących dziś przepisów dotyczących najmu lokalów wynika również, iż zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji (jeśli była wpłacona) zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Warto również przypomnieć wszystkim, iż w art. 66. 1. Ustawy prawo budowlane znajdujemy zapis, który mówi, iż w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany (np. mieszkanie) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania obowiązku lub zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Z przywołanych przepisów wynika jasno, że nie mają racji ci najemcy, którzy domagają się od administratora lokali gminnych, wykonania na rzecz właściciela remontów i konserwacji wynajmowanych lokali. Z przepisów ustawy wynika również nie tylko obowiązek ich utrzymania, ale i groźba poniesienia przez najemcę finansowej kary, a także możliwość wypowiedzenia najmu np. z powodu używania lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, lub, jeśli najemca zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców, albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokal. Warto, więc aby administrator lokali gminnych nie tylko rozpowszechniał, ale i egzekwował nasze prawo, bo dzięki temu, zaoszczędzone pieniądze, miasto przeznaczy na inne pilne potrzeby.
Pamiętajcie, los waszego budynku, leży w waszych rękach!
Zbigniew Michurski / 30minut
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak uczynić proces instalacji kabli szybszym, bardziej efektywnym i przyjemniejszym? W tym artykule odkryjemy fascynujący świat uchwytów kablowych szybkiego montażu - innowacyjnych akcesoriów, które zmieniają sposób, w jaki podchodzimy do organizacji kabli elektrycznych w naszych domach i przedsiębiorstwach.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcejSzybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.