Zarząd pewnej wspólnoty mieszkaniowej chce wiedzieć, z czego wynikają zasady oraz stawki opłat za zajęcie chodnika rusztowaniem niezbędnym do wykonania remontu dachu i elewacji. Dodają, że ich budynek został zbudowany 150 lat temu i znajduje się w rejestrze zabytków, posiada bardzo złożoną zabytkową elewację zewnętrzną oraz kilkupoziomowy spadzisty dach pokryty dachówką. Informują, że prace remontowe potrwają wiele miesięcy, co oznacza, że wspólnota tylko z tego tytułu zapłaci olbrzymie koszty. Członkowie zarządu uważają, że nakładanie na wspólnotę tych kosztów może znacząco opóźnić zakończenie prac, a poza tym jest niezrozumiałe, niemoralne i krzywdzące, bowiem odremontowana kamienica służyć będzie również miastu, jako jego wizytówka.
Na mocy Uchwały Nr XII/166/99 - Rady Miejskiej Wałbrzycha, z dnia 26 sierpnia 1999 r. utworzona została jednostka budżetowa Gminy Wałbrzych - Zarząd Dróg i Komunikacji (ZDiK). W zakresie dróg do najważniejszych zadań ZDiK należy bieżące utrzymanie i ochrona dróg publicznych i wewnętrznych, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch, przeprowadzanie okresowych kontroli stanów dróg, koordynacja prac w pasie drogowym (wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, prowadzenie płatnych miejsc postojowych na drogach publicznych), realizacja inwestycji drogowych.
W dniu 26 stycznia 2006r Rada Miejska Wałbrzycha przyjęła Uchwałę Nr XLIX/359/06 w sprawie wprowadzenia opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych położonych w granicach administracyjnych Miasta Wałbrzycha na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Przyjęta stawka opłat w złotych za zajęcie 1 m2 pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym za jeden dzień zajęcia utwardzonego chodnika, placu lub ścieżki rowerowej bez naruszania nawierzchni wynosi 1 zł. a w przypadku naruszenia nawierzchni, stawka wynosi 2 zł/m2. W przypadku prowadzenia robót na poboczach, terenach zielonych i innych elementach pasa drogowego stawka wynosi 0,50 zł, a w przypadku naruszenia nawierzchni stawka wyniesie 1 zł/m2. Jest jeszcze jedna pozycja, o której warto wiedzieć, a mianowicie usuwanie nagłych zagrożeń w okresie zimowym tj. nawisów śnieżnych i sopli gdzie opłata za zajęcia chodnika lub drogi wynosi 0,10 zł/m2.
Tyle miejscowe prawo. Można by rzec – głupie prawo, ale prawo. Brakuje w nim, bowiem odstępstw i zwolnień od obowiązku dokonywania ustalonych opłat. Trudno jest przecież tą samą miarą obliczać opłatę z powodu zajęcia pasa przy remoncie elewacji prostego budynku na Piaskowej Górze oraz budynku postawionego 150 lat temu. W oczywisty sposób rusztowanie stojące przy zabytkowym obiekcie stać będzie musiało wielokrotnie dłużej, gdyż rodzaje użytych materiałów, skomplikowane prace renowacyjno-konserwatorskie oraz wymagania projektowe, tego niestety wymagają. Szkoda, że twórcy obowiązującej uchwały tego faktu nie dostrzegli, ale zawsze jest czas na dokonanie koniecznych zmian, musi się znaleźć tylko wola jej zmiany oraz wystarczająca ilość radnych. Bo jeśli chcemy szybko zmieniać niedobry wizerunek naszego miasta, należy zdjąć ze wspólnot mieszkaniowych określonych obiektów, bezsensowny i szkodliwy haracz. Jeśli tego włodarze nie uczynią, to niektóre wspólnoty zaczną występować do ZDiK z roszczeniami o stosowne opłaty za wiszące na ich murach znaki drogowe, uliczne latarnie i lampy sygnalizacyjne wraz z urządzeniami im towarzyszącymi.
Warto więc pamiętać, że kij zawsze ma dwa końce. Jest oczywistym, że przy takiej ewentualnej wojnie wszyscy będziemy przegrani, miasto, bo pozostaną na długo brzydkie budynki, a mieszkańcy, bo przyjdzie im już zawsze żyć jedynie w odcieniach brudu i szarości. Po za wspólnotami mieszkaniowymi ZDiK ma na czym, i na kim zarabiać, chociażby na stoiskach handlowych tymczasowych, ogródkach przed punktami gastronomicznymi, ekspozycjach towarów przed sklepami, handlu okazjonalnym, czy akcjach promocyjnych o charakterze komercyjnym. Każde prawo musi służyć nam – obywatelom, a wówczas nikt nie powie – głupie prawo, ale prawo.
Zbigniew Michurski / 30minut
Od 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejPrzypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcej