Do wielu wałbrzyskich domów trafiła „Oferta administrowania nieruchomościami” autorstwa pewnej spółdzielni mieszkaniowej z terenu Wałbrzycha, zaadresowana do wspólnot mieszkaniowych. I pewno fakt ten nie byłby wart mojej uwagi, gdyby nie treści w niej zawarte.
Otóż, autorzy owej oferty tj. dwaj prezesi pewnej wałbrzyskiej spółdzielni mieszkaniowej, zaproponowali wspólnotą mieszkaniowym wynagrodzenie w wysokości niższej niż u obecnego zarządcy (administratora). W moim odczuciu taka propozycja, to oczywiste naruszenie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a w szczególności art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 pkt1. Pogwałcone zostały także standardy zawodowe zarządców nieruchomości opublikowane w załączniku do komunikatu Ministra Budownictwa z dnia 6 grudnia 2006 r. a w szczególności §3 pkt2.
Uważam, iż takie praktyki winny być napiętnowane i ścigane przez tych, których interesy w oczywisty sposób zostały naruszone.
Z racji swoich zainteresowań od czasu do czasu uczestniczę w zebraniach prowadzonych przez tę właśnie spółdzielnię i muszę przyznać, iż jak na firmę, która aspiruje do roli profesjonalnego zarządcy nieruchomościami, to sposób jej zarządzania pozostawia wiele do życzenia. W kontrowersyjnej ofercie można np. przeczytać, iż w zakresie księgowości prowadzi ona dla każdej nieruchomości odpowiednią księgowość finansową i w oparciu o nią składa członkom wspólnoty roczne sprawozdanie. To śmiałe stwierdzenie jest chyba na wyrost, gdyż reklamująca się spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada odpowiedniego dla wspólnot mieszkaniowych programu komputerowego, nie jest możliwe rozliczenie się z właścicielami w taki sposób, aby uczestnicy rocznego zebrania byli w pełni usatysfakcjonowani oraz spokojni o swoje pieniądze. Mam wrażenie, że pracownicy owego administratora wychodzą z założenia, że członkowie wspólnot nie będą aż tak dociekliwi, aby pytać o każdy wydany grosz z rachunku ich wspólnoty. To duży błąd. Jest dla mnie oczywistym, iż przyjmując cudze (wspólnotowe) pieniądze, muszą się z nich skrupulatnie i szczegółowo rozliczyć. I nie jest to bynajmniej wyraz braku zaufania członków wspólnoty mieszkaniowej, lecz oznaka profesjonalizmu.
Uważam, że wejście spółdzielń mieszkaniowych na rynek zajmujący się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami, to krok nieprzemyślany, chociażby dla tego, że nie są one przygotowane merytorycznie oraz technicznie. Ta sama zasada powinna dotyczyć również inne podmioty, które powołane zostały przecież do określonych zadań. Trzeba, bowiem zdać sobie sprawę, że zarządzanie nieruchomościami to złożony proces wymagający całkowitego poświęcenie się temu zagadnieniu, a każde rozdrobnienie wpływa na pogorszenie jakości świadczonych usług. Na rynku wałbrzyskim funkcjonują niezależni i samodzielni licencjonowani zarządcy nieruchomościami, którzy z powodzeniem są w stanie obsłużyć nieduży przecież wałbrzyski rynek nieruchomości.
Zbigniew Michurski / 30minut
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcejJuż 13 grudnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów.
czytaj więcejUpadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami. Jednak nie zawsze jest to jedyna opcja. Istnieje kilka alternatyw, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, pozwalając uniknąć drastycznych konsekwencji związanych z likwidacją majątku czy długotrwałym procesem sądowym. W zależności od okoliczności, osoby zadłużone mogą rozważyć takie opcje jak negocjacje z wierzycielami, zawarcie ugód, konsolidację długów czy restrukturyzację zobowiązań.
czytaj więcejUpadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uwolnienie się od nadmiernych zobowiązań finansowych. Jednak jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej procedury jest kwestia majątku – co dzieje się z posiadanymi dobrami, czy upadłość oznacza całkowitą ich utratę i jakie składniki majątku można zachować. Zrozumienie zasad likwidacji majątku w ramach upadłości konsumenckiej pozwala lepiej przygotować się do procesu i świadomie podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w danej sytuacji.
czytaj więcej