Wzrosną ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Władze miasta nie potrafią jeszcze określić jak bardzo, pewni są jednak, że obecnych stawek nie da się utrzymać. Posłanka Anna Zalewska twierdzi, że za wszystkie wady systemu zapłacą mieszkańcy gmin. Nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła na początku bieżącego roku i w pełni obowiązywać będzie w połowie 2013 roku. Świdniccy radni do końca grudnia zamierzają ustalić na jakich zasadach przeprowadzane będą przetargi na wywóz odpadów, w jaki sposób podzielone zostanie miasto pod względem zbierania śmieci, a także w jaki sposób obliczona będzie nowa stawka za prowadzenie usług.
Jak poinformował zastępca prezydenta Ireneusz Pałac, ustawa śmieciowa została wprowadzona zbyt szybko, przez co najbardziej ucierpią zwykli mieszkańcy- Unia Europejska od dawna na nas naciskała. Ustawodawca nie wiedział jak przygotować odpowiednie dokumenty i zamiast stopniowo przygotować mieszkańców do nowej sytuacji, musimy zmiany wprowadzić szybko, a to wiąże się z wieloma problemami- tłumaczył zastępca prezydenta podczas ostatniej sesji rady miasta. Powyższe tłumaczenie nie usatysfakcjonowało wielu radnych, którzy twierdzą, że już dawno temu prezydent powinien był zająć się edukacją mieszkańców dotyczącą sortowania i przetwarzania odpadów. Nie wiadomo także w jaki sposób przeliczane będą nowe opłaty i o ile wzrosną. Z pewnością zostanie wykorzystana jedna z trzech formuł: stawka będzie uzależniona od liczby mieszkańców zajmujących daną nieruchomość, bądź zależna od ilości zużytej wody z danej nieruchomości lub uzależniona od powierzchni lokalu mieszkalnego. Dodatkowo miasto zostanie podzielone na trzy sektory, a ich wielkość uzależniona będzie od specyfiki miasta, głównie śródmieścia, które ma wąskie zatłoczone uliczki oraz obrzeży miasta, gdzie znajdują się głównie domy jednorodzinne. Podział na sektory ma także stymulować konkurencję firm. Ireneusz Pałac obiecywał, iż miastu zależy na poniesieniu jak najmniejszych kosztów wprowadzenia ustawy śmieciowej, jednak nie
potrafił określić o ile mogą wzrosnąć ceny. - Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jak będziemy naliczać opłaty. Biorąc jednak pod uwagę konieczność skuteczniejszego prowadzenia recyklingu, a także poniesienia opłat administracyjnych czy związanych z edukacją ekologiczną, na pewno obecnych stawek nie da się utrzymać.- mówił Ireneusz Pałac. Udział w dyskusji wzięła również posłanka Anna Zalewska, która przyznała, iż nowa ustawa ma wiele wad i niejasności, zaś Świdnica jako pierwsza na dolnym śląsku, zajęła się nowymi regulacjami.- Pierwsze lata nowego systemu będą najtrudniejsze, zwłaszcza dla mieszkańców gmin, gdyż to oni zapłacą za wszystkie błędy- podsumowała dyskusję posłanka. Izabela Patro
źródło: 30minut
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcejJuż 13 grudnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów.
czytaj więcejUpadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami. Jednak nie zawsze jest to jedyna opcja. Istnieje kilka alternatyw, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, pozwalając uniknąć drastycznych konsekwencji związanych z likwidacją majątku czy długotrwałym procesem sądowym. W zależności od okoliczności, osoby zadłużone mogą rozważyć takie opcje jak negocjacje z wierzycielami, zawarcie ugód, konsolidację długów czy restrukturyzację zobowiązań.
czytaj więcejUpadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uwolnienie się od nadmiernych zobowiązań finansowych. Jednak jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej procedury jest kwestia majątku – co dzieje się z posiadanymi dobrami, czy upadłość oznacza całkowitą ich utratę i jakie składniki majątku można zachować. Zrozumienie zasad likwidacji majątku w ramach upadłości konsumenckiej pozwala lepiej przygotować się do procesu i świadomie podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w danej sytuacji.
czytaj więcej