Wzrosną ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Władze miasta nie potrafią jeszcze określić jak bardzo, pewni są jednak, że obecnych stawek nie da się utrzymać. Posłanka Anna Zalewska twierdzi, że za wszystkie wady systemu zapłacą mieszkańcy gmin. Nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła na początku bieżącego roku i w pełni obowiązywać będzie w połowie 2013 roku. Świdniccy radni do końca grudnia zamierzają ustalić na jakich zasadach przeprowadzane będą przetargi na wywóz odpadów, w jaki sposób podzielone zostanie miasto pod względem zbierania śmieci, a także w jaki sposób obliczona będzie nowa stawka za prowadzenie usług.
Jak poinformował zastępca prezydenta Ireneusz Pałac, ustawa śmieciowa została wprowadzona zbyt szybko, przez co najbardziej ucierpią zwykli mieszkańcy- Unia Europejska od dawna na nas naciskała. Ustawodawca nie wiedział jak przygotować odpowiednie dokumenty i zamiast stopniowo przygotować mieszkańców do nowej sytuacji, musimy zmiany wprowadzić szybko, a to wiąże się z wieloma problemami- tłumaczył zastępca prezydenta podczas ostatniej sesji rady miasta. Powyższe tłumaczenie nie usatysfakcjonowało wielu radnych, którzy twierdzą, że już dawno temu prezydent powinien był zająć się edukacją mieszkańców dotyczącą sortowania i przetwarzania odpadów. Nie wiadomo także w jaki sposób przeliczane będą nowe opłaty i o ile wzrosną. Z pewnością zostanie wykorzystana jedna z trzech formuł: stawka będzie uzależniona od liczby mieszkańców zajmujących daną nieruchomość, bądź zależna od ilości zużytej wody z danej nieruchomości lub uzależniona od powierzchni lokalu mieszkalnego. Dodatkowo miasto zostanie podzielone na trzy sektory, a ich wielkość uzależniona będzie od specyfiki miasta, głównie śródmieścia, które ma wąskie zatłoczone uliczki oraz obrzeży miasta, gdzie znajdują się głównie domy jednorodzinne. Podział na sektory ma także stymulować konkurencję firm. Ireneusz Pałac obiecywał, iż miastu zależy na poniesieniu jak najmniejszych kosztów wprowadzenia ustawy śmieciowej, jednak nie
potrafił określić o ile mogą wzrosnąć ceny. - Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jak będziemy naliczać opłaty. Biorąc jednak pod uwagę konieczność skuteczniejszego prowadzenia recyklingu, a także poniesienia opłat administracyjnych czy związanych z edukacją ekologiczną, na pewno obecnych stawek nie da się utrzymać.- mówił Ireneusz Pałac. Udział w dyskusji wzięła również posłanka Anna Zalewska, która przyznała, iż nowa ustawa ma wiele wad i niejasności, zaś Świdnica jako pierwsza na dolnym śląsku, zajęła się nowymi regulacjami.- Pierwsze lata nowego systemu będą najtrudniejsze, zwłaszcza dla mieszkańców gmin, gdyż to oni zapłacą za wszystkie błędy- podsumowała dyskusję posłanka. Izabela Patro
źródło: 30minut
Zapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcejBurmistrz Głuszycy, Roman Głód, podpisał umowę z firmą "BIKOP" Usługi Ziemno-Budowlane Piotr Bieszczad na realizację zadania pod nazwą „Utrzymanie koryta rzeki Bystrzyca w gminie Głuszyca”.
czytaj więcejCzy zastanawiałeś się kiedyś, jak uczynić proces instalacji kabli szybszym, bardziej efektywnym i przyjemniejszym? W tym artykule odkryjemy fascynujący świat uchwytów kablowych szybkiego montażu - innowacyjnych akcesoriów, które zmieniają sposób, w jaki podchodzimy do organizacji kabli elektrycznych w naszych domach i przedsiębiorstwach.
czytaj więcejStraż Miejska przypomina, że w związku z trwającym okresem lęgowym ptaków obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcej