W Wałbrzychu za długi mieszkaniowe rodziców w wielu przypadkach płacą niczego nieświadome dzieci. Cykl spotkań informacyjnych ma pomóc w redukcji zjawiska, które jest kulą u nogi młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie.
Pozornie wszystko jest oczywiste. Zadłużenie mieszkaniowe powstaje wtedy, gdy nie płacimy za użytkowanie lokalu mieszkalnego. W przypadku mieszkań z zasobu komunalnego Gminy Wałbrzych są to opłaty z tytułu czynszu najmu bądź odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego. Wysokość tych opłat jest ustalana zgodnie z zasadami polityki czynszowej obowiązującej na terenie miasta.
Wypada jednak zaznaczyć, że w przypadku najmu lokalu za opłaty są odpowiedzialni nie tylko najemcy. Oprócz nich taki obowiązek spoczywa na wszystkich wspólnie zamieszkujących osobach dorosłych. W przypadku bezumownego zajmowania lokalu mieszkalnego za opłaty odpowiedzialne są wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące w danym mieszkaniu. Obowiązek zapłaty zarówno zaległego czynszu czy odszkodowania za zajmowanie lokalu obejmuje też dorosłe dzieci zaraz po ukończeniu przez nie 18 roku życia. I nie ma tu znaczenia, czy dorosłe dziecko uczy się i czy osiąga dochody pozwalające dokonywać opłat. Odpowiedzialność pełnoletnich osób za zapłatę czynszu, odszkodowania oraz innych należnych właścicielowi lokalu opłat jest odpowiedzialnością solidarną. Oznacza to, że Gmina Wałbrzych może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólnie zamieszkujących osób łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.
Wspólnie mieszkający dorośli zobowiązani są do spłaty całego długu - nie tylko przypadającej na każdego części.
Na terenie miasta Wałbrzycha w ogromnej ilości przypadków do odpowiedzialności finansowej za długi mieszkaniowe rodziców zostają pociągnięte dzieci. Z reguły nieświadome, że rodzice nie płacili za mieszkanie.
Chcąc uniknąć obciążania długami dzieci, które dopiero zaczynają wkraczać w dorosłe życie, prezydent Roman Szełemej ogłosił cykl spotkań z zadłużonymi mieszkańcami Wałbrzycha.
Spotkania i rozmowy są prowadzone przez Biuro Windykacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu przy ulicy Dmowskiego 2 i odbywają się w każdy wtorek w godzinach 9:00 – 15:00.
Przyjdź, poznaj możliwości oddłużenia twojego mieszkania, dowiedz się więcej o specjalnych programach Urzędu Miejskiego i uchroń swoje dzieci!
Od 1 do 19 listopada przedszkola publiczne w całym kraju włączają się w akcję, organizując spotkania dla dzieci i rodziców poświęcone prawom dziecka, godności, szacunkowi i bezpieczeństwu. Tak będzie również w Dzierżoniowie.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcejPrzypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejWójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz Prezes Zarządu Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym Radosław Żmuda - Trzebiatowski zapraszają dzieci i młodzież zamieszkującą na terenie gminy Grzmiąca do udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego pn. „Ziemię ratuję, bo segreguję”.
czytaj więcej