Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje wypracowane przez różne środowiska (organizacje społeczne, zrzeszenia, korporacje lub inne podmioty) na podstawie zgromadzonych przez nie doświadczeń. Wyraz rynkowe oznacza w tym przypadku, że kwalifikacje te powstały i funkcjonują na „wolnym rynku” kwalifikacji. Kwalifikacje rynkowe mogą dotyczyć działalności o charakterze ściśle zawodowym, ale również różnych obszarów działalności społecznej, w tym działalności wychowawczej i opiekuńczej, a także działalności o charakterze rekreacyjnym.
Czym są ramy kwalifikacji?
Wprowadzenie ram kwalifikacji ma ułatwić porównywanie kwalifikacji zdobywanych w rożnym czasie, miejscach i formach.
Ramy kwalifikacji: KWALIFIKACJE ZAWODOWE ≠ KWALIFIKACJE RYNKOWE
Czym są kwalifikacje rynkowe?
- Nadawane są na zasadzie swobody działalności gospodarczej.
- Definiowane zgodnie z potrzebami rynkowymi.
- Zwiększają możliwość uczenia się w różny sposób, także w sposób pozaformalny.
- Ułatwiają zdobywanie nowych zawodów oraz przechodzenie pomiędzy różnymi branżami.
- Można nabyć je kończąc kursy i szkolenia certyfikowane.
Przykład kwalifikacji rynkowych:
Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D.
Jak potwierdzić?
- Masz umiejętności, kwalifikacje, wiedzę? – potwierdź je i uzyskaj certyfikat.
- Chcesz nauczyć się czegoś nowego? – Zapisz się na kurs, zdaj egzamin i uzyskaj certyfikat.
Więcej informacji: www.kwalifikacje.gov.pl
"Poznaj kwalifikacje rynkowe" - projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego realizowany w ramach projektu Dolnośląskie Małe Granty.
Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu zaprasza! Harmonogram na ferie 2025: 03.02.2025 – 15.02.2025:
czytaj więcejOd poniedziałku 3 lutego ruszają w naszym województwie ferie zimowe. Bezpieczne ferie dla dzieci to temat bardzo ważny, szczególnie w kontekście różnych aktywności, które mogą odbywać się właśnie w tym czasie.
czytaj więcejJuż 13 grudnia o godzinie 11:00 w Centrum Kultury – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do seniorów.
czytaj więcejUpadłość konsumencka jest jednym z rozwiązań dla osób zadłużonych, które nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi zobowiązaniami. Jednak nie zawsze jest to jedyna opcja. Istnieje kilka alternatyw, które mogą pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej, pozwalając uniknąć drastycznych konsekwencji związanych z likwidacją majątku czy długotrwałym procesem sądowym. W zależności od okoliczności, osoby zadłużone mogą rozważyć takie opcje jak negocjacje z wierzycielami, zawarcie ugód, konsolidację długów czy restrukturyzację zobowiązań.
czytaj więcejUpadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uwolnienie się od nadmiernych zobowiązań finansowych. Jednak jednym z najczęstszych pytań dotyczących tej procedury jest kwestia majątku – co dzieje się z posiadanymi dobrami, czy upadłość oznacza całkowitą ich utratę i jakie składniki majątku można zachować. Zrozumienie zasad likwidacji majątku w ramach upadłości konsumenckiej pozwala lepiej przygotować się do procesu i świadomie podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie rozwiązanie w danej sytuacji.
czytaj więcej